I augusti 2013 arrangerade jag författarkvällar på antikvariatet i Fågeltofta. Några av mina svenska favoritförfattare hälsade på och berättade om sina författarskap.
Slog igenom med sin tredje roman, Underdog, som vann Augustpriset 2001. Tio år senare utkom den fristående fortsättningen, Outsider. Hans senaste bok är kortromanen Var man.
”Var man är det lilla romanformatet, det är intensiva sidor, inte en mening eller replik är onödig.”
– Annika Koldenius, Borås Tidning
Var man är en riktigt intressant och stark text.
– Torbjörn Forslid, Svenska Dagbladet
Mer om Torbjörn Flygt här.
8 augusti: Carolina Fredriksson STÄLLDE TYVÄRR IN MED KORT VARSEL!
Debuterade 2011 med romanen Flod. Boken nominerades till Augustpriset och Borås Tidnings debutantpris. Författaren tilldelades Mare Kandre-priset 2011. Carolina Fredriksson tog nyligen examen från Chalmers och är arkitekt. Flod handlar om två små barn som lever i en husbil under en hårt trafikerad bro. Platsen var tidigare en kåkstad som har under-gått myndigheternas våldsamma utrensning.
”Flod är kort sagt en imponerande debut av en författare som har något att säga, som vågar ta risker och som redan med sin första bok visar att hon står på egna ben.” Eva Johansson, Svenska Dagbladet
”Carolina Fredriksson tar steget från begåvad till benådad.”
Jonas Thente, Dagens Nyheter
Mer om Carolina Fredriksson här.
15 augusti: Gabriella Håkansson
Debuterade 1997 med romanen Operation B. Efter den följde ytterligare två romaner. I höst återkommer hon med Aldermanns arvinge, första delen av två i ett mäktigt verk på totalt ca 1 500 sidor.
Året är 1799, platsen är London. Boken är en storslagen historisk äventyrsroman som utspelar sig under en av Europas mest omtumlande epoker. Att stiga ner i bokens universum är att lämna vår tid och kliva in i en helt ny värld, samtidigt som de stora frågorna är desamma. Vad ska man tro på i tider av förändring? Hur ska man förhålla sig till svunna generationers ideal? Och framför allt: hur ska man hitta sin egen väg?
Mer om Gabriella Håkansson här.
Kommentera