Akta dig för migrän. Efter en riktig körare kan du ha drabbats av Foreign Accent Syndrome, du talar med främmande brytning. Här är en brittisk kvinna som plötsligt började prata med kinesisk brytning, och här är en annan som drabbades av jamaicansk brytning efter en stroke. Låter som en Monty Python-sketch, men det är sant.
Det läste jag också. Men det är inget jag har märkt av i alla fall, trots att jag kan få ordentlig migrän ibland 😉
Nja, nåja.
http://ling-map.ling.su.se/blog/blog_ak.php?q=669
Nyheter som låter för bra/roliga för att vara sanna är sällan lika kul som de först verkar. Om det nu alls är kul med hjärnskador och migrän, förstås. Det finns också de tillfällen då man plötsligt kan tala språk flytande som man i vanliga fall bara kan stappla sig igenom. Men det tillståndet brukar övergå i migränliknande huvudvärk nästa dag.
Livet är fullt med underligheter som kan vara både svåra att förstå och att förklara. En del saker lämnas därhän och blir bara en rolig notis. Skulle vara intressant att veta hur hjärnan fungerar som helt plötsligt kan formulera sig på ett främmande språk utan att tidigare förstått detta. Var kommer kunskapen ifrån?