I kvällens Babel intervjuas David Nicholls, vars härliga One Day alldeles snart kommer på svenska. Årets bokklapp? Det hoppas jag. Under intervjun ombeds han rekommendera tre kärleksromaner och han väljer då Tess of the d’Urbervilles av Hardy, Tender is the Night av Fitzgerald och A Sport and a Pastime av Salter. Alla tre till salu på mitt antikvariat, på svenska och/eller engelska. Kom och köp. Se Nicholls rekommendera och motivera sina val på Babels hemsida.
David Nicholls rekommenderar kärleksromaner – köp dem av mig
28 Okt- Kommentarer Kommentera
- Kategorier Böcker, Film och TV
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.
…johns antikvariat säljer böcker av bästa sort på torget i Simrishamn och i Fågeltofta gamla skola.
I september är antikvariatet öppet fredag 12-18 och söndag 12-16. Lördagar står jag på torget i Simrishamn, men om vädret är dåligt är det öppet i Fågeltofta istället, 12-16.
Därefter stängt fram till december, förutom månadsskiftet oktober-november. Då är det öppet i Fågeltofta fredagen den 30/10 kl 12-18, söndagen den 1/11 12-16, torghandel lördagen den 31/10, om vädret tillåter, annars öppet i Fågeltofta 12-16.
Adventsöppet lördag-söndag kl 12-16: 28-29 november, 5-6 december, 12-13 december, 19-20 december.
Lämna en kommentar